Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1350 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 680 J |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| SmartSlot |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Hot-swap battery | |
| Battery life (max) | 10 year(s) |
| Cold start | |
| Automatic battery test |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black, Silver |
| Display | LCD |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| Noise level | 45 dB |
| Temperature voltage compensation | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input connections | NEMA 5-15P |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 7500 m |
| Certification | CSA C22.2 No. 107.1, FCC Part 15 Class A, NOM, UL 1778 |
| RoHS compliance |
| Width | 438 mm (17.08 ") |
| Depth | 302 mm (11.78 ") |
| Height | 131 mm (5.11 ") |
| Weight | 19500 g (42.99 lbs) |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 448 mm |
| Package height | 279 mm |
| Package weight | 22860 g |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Resource CD | |
| Software CD | |
| Bracket |
| Quantity per pallet | 12 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
