Back to Top
| Output power capacity | 2880 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 530 J |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R, NEMA 5–20R |
| Cable length | 1.83 m |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Replacement battery cartridge | RBC55 |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Input connections | NEMA L5-30P |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Energy Star certified | |
| Certification | CSA, FCC, UL, REACH, PEP, EOLI |
| RoHS compliance |
| Width | 196 mm (7.64 ") |
| Depth | 544 mm (21.22 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 52730 g (116.25 lbs) |
| Package width | 381 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 559 mm |
| Package weight | 60910 g |
| Software CD | |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Resource CD |
| Quantity per pallet | 9 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
