Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1980 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 530 J |
| Efficiency | 98 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage THD | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 15.2 min |
| Typical backup time at full load | 5.4 min |
| Battery replacement alarms | Audible |
| Replacement battery cartridge | RBC43 |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Width | 480 mm (18.72 ") |
| Depth | 683 mm (26.64 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 42310 g (93.28 lbs) |
| Package weight | 49730 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 600 x 980 x 254 mm |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Output connection type | 6 x NEMA 5-15R & 2 x NEMA 5-20R |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
