Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1980 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | RB12170 |
| Typical backup time at half load | 26 min |
| Typical backup time at full load | 8 min |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-interactive |
| EMI/RFI noise filtering | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Certification | UL1778, cUL CSA C22.2 No. 107.3, FCC DOC B |
| Energy Star certified |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
