Back to Top
| Type | Mount |
| Placement supported | Universal |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Product colour | White |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium |
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | P3255-LVE, Q3538-LVE, P3727-PLE |
| DC-in jack |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Doesn't contain | PVC |
| Certification | CSA, UL/cUL, UKCA, CE, KC, VCCI, RCM, TAA |
| Depth | 291.8 mm (11.38 ") |
| Weight | 2164 g (4.77 lbs) |
| Height | 183.6 mm (7.16 ") |
| Width | 152.6 mm (5.95 ") |
| Mounting kit | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
