Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Maximum print size | 104 x 991 mm |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Display | N |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Supported paper width | 25.4 - 112 mm |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Media thickness | 0.08 - 0.1905 mm |
| Maximum label width | 104 mm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Autocutter |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 23 |
| Ribbon width | 109.2 mm |
| Ribbon length | 74 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Certification | IEC 60950-1, EN55022 Class B, EN55024, EN61000-3-2, EN61000-3-3, FCC Class B, ICES-003, FCC 15.209; 15.247(d), IC RSS 247, EN 300 328, EN 301 893, EN 62311, cTUVus, CE Marking, VCCI, C-Tick, S-Mark, CCC, CU, BSMI, KCC, SABS, IN-Metro, BIS, NOM |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 197 mm (7.68 ") |
| Depth | 267 mm (10.41 ") |
| Height | 191 mm (7.45 ") |
| Weight | 1100 g (2.43 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Cables included | AC |
| AC adapter included |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Buttons | |
| Y | |
| EPL2, XML, ZPL II | |
| ENERGY STAR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.