Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 152.4 mm/sec |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Minimum print length | 10 mm |
| Display | N |
| Optional connectivity | Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Flash memory | 8 MB |
| Internal memory | 16 MB |
| Maximum media length | 2794 mm |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Media thickness | 0.055 - 0.19 mm |
| Supported paper width | 19 - 114 mm |
| Maximum label length | 2794 m |
| Product colour | Black |
| Width | 172 mm (6.71 ") |
| Depth | 195 mm (7.61 ") |
| Height | 165 mm (6.44 ") |
| Weight | 1500 g (3.31 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Cables included | AC, USB |
| Y | |
| TSPL-EZ | |
| ENERGY STAR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.