Back to Top
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 3120 lpm |
| Print speed | 220 mm/sec |
| USB 1.1 ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | Parallel |
| Connectivity technology | Wired |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Internal memory | 0.375 MB |
| Buffer size | 4 KB |
| Supported paper width | 58, 60, 80, 82.5 mm |
| Autocutter | |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Maximum roll diameter | 102 mm |
| Built-in barcodes | Code 39, Code 93 |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 200000000 |
| Product colour | Black |
| Certification | UL, C-UL, FCC A, TUV-GS, C |
| Power requirements | 100 - 240 V, 50/60 Hz, 150 VA |
| Weight | 2000 g (4.41 lbs) |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP / VISTA / 2003 Server, OPOS1.8, CUPS |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 147 x 207 x 147 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.