Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL60950-1, NOM |
| AC outlets quantity | 48 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L21-30P |
| Monitoring | Current |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 1.83 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Maximum current | 24 A |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Output voltage | 120 V |
| Load capacity | 8600 VA |
| Maximum input current per phase | 13.8 A |
| Maximum total current draw per phase | 20 A |
| Dimensions (WxDxH) | 67 x 56 x 1778 mm |
| Weight | 6300 g (13.89 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 241.1 x 135 x 195.1 mm |
| Package weight | 6600 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.