Back to Top
| PDU types | Switched |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, CSA, FCC 15 A, ICES-003, UL 60950, UL |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Input connection type | NEMA L5-20P |
| Monitoring | Current |
| Outlet control | Recycle, Turn off |
| Cable length | 3.66 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Load capacity | 2400 VA |
| Maximum input current per phase | 20 A |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 108 x 44 mm |
| Weight | 2270 g (5 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 470 x 343 x 70 mm |
| Package weight | 3450 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
