Back to Top
| PDU types | Metered, Monitored, Switched |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950-1 FCC Class A |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Monitoring | Current |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.6 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Nominal input voltage | 100-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Power protection features | Short circuit |
| Dimensions (WxDxH) | 433.07 x 112.01 x 44.45 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
