Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 125 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 125 V |
| Power supply input frequency | 40/70 Hz |
| Power factor | 0.99 |
| Input current THD | 5 % |
| Crest factor | 3:1 |
| AC outlet types | NEMA 5–20R, NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA 5-30P |
| Cable length | 0.25 m |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | 12V/9AH |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery recharge time | 5 h |
| Typical backup time at half load | 9 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Cold start | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Material | Steel |
| UPS topology | Double-Conversion (Online) |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Network, Telephone |
| Power protection features | Overload |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, CSA C22.2 NO.107.3-05, FCC DOC A |
| Width | 433 mm (16.89 ") |
| Depth | 600 mm (23.4 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 31000 g (68.34 lbs) |
| Package weight | 39400 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 590 x 890 x 214.1 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
