Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 350 J |
| Maximum current | 14.1 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage regulation | -15 - 6 % |
| Power factor | 0.9 |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Battery type | BP48V24-2U, BP48V60RT-3U, BP48V27-2U |
| Battery recharge time | 5 h |
| Typical backup time at half load | 11.1 min |
| Typical backup time at full load | 3.9 min |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | RBC58-2U |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Material | Steel |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 495 mm (19.31 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 28500 g (62.83 lbs) |
| Package width | 603 mm |
| Package depth | 521 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package weight | 33000 g |
| Output connections | 8 x C13 & 1 x C19 |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.