Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1800 W |
| Input operation voltage (min) | 60 V |
| Input operation voltage (max) | 150 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 125 V |
| Surge energy rating | 1335 J |
| Efficiency (ECO mode) | 95 % |
| ECO mode | |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output power factor | 0.82 |
| Output frequency regulation | 0.25 Hz |
| Crest factor | 3:1 |
| Output voltage regulation | 2 % |
| Output voltage THD | 3 % |
| Input power factor | 0.99 |
| AC outlet types | NEMA 5–20R, NEMA L5-20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Emergency Power Off (EPO) connector |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 20 min |
| Typical backup time at full load | 6.5 min |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Hot-swap battery |
| Housing material | Metal |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Built-in fan |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 1778 5th Ed. CSA C22.2 NO.107.3-05 FCC Part 15 Class A |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 600 mm (23.4 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 30930 g (68.19 lbs) |
| Package width | 558.8 mm |
| Package depth | 882.65 mm |
| Package height | 234.95 mm |
| Package weight | 35240 g |
| Cables included | Phone (RJ-11), Serial, USB cable |
| Rack mount kit |
| RB1290X6A |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
