Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1980 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 936 J |
| Efficiency | 90 % |
| Maximum current | 10.94 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.9 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output voltage regulation | +/- 2 % |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Emergency Power Off (EPO) connector |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 11.7 min |
| Typical backup time at full load | 4.3 min |
| Cold start | |
| Replacement battery cartridge | RBC48S |
| Hot-swap battery | |
| Battery replacement alarms | Audible |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Number of phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 50 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified | |
| Certification | CE, EAC, SASO, UL1778 |
| Width | 438 mm (17.08 ") |
| Depth | 496 mm (19.34 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 23110 g (50.95 lbs) |
| Package width | 565 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 27200 g |
| Cables included | Serial, USB cable |
| Rack mount kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.