Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 340 J |
| Maximum current | 20 A |
| Emergency Power Off (EPO) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Battery type | RBC49-DV |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 30 min |
| Typical backup time at full load | 12 min |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778 TAA |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 641 mm (25 ") |
| Height | 133 mm (5.19 ") |
| Weight | 47300 g (104.28 lbs) |
| Interface | USB |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.