Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| Auto-sensing | |
| 10G support |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Throughput | 7.44 Mpps |
| MAC address table | 8192 entries |
| Latency (10-100 Mbps) | 3.81 µs |
| Latency (1 Gbps) | 0.93 µs |
| Jumbo frames support |
| Product colour | White |
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Power consumption (max) | 12 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Width | 116 mm (4.52 ") |
| Depth | 26 mm (1.01 ") |
| Height | 93 mm (3.63 ") |
| Weight | 270 g (0.6 lbs) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.