Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| RS-232 ports | 1 |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Media thickness | 0.19 mm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Product colour | Black |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 177.5 mm (6.92 ") |
| Depth | 220.8 mm (8.61 ") |
| Height | 150.7 mm (5.88 ") |
| Weight | 1350 g (2.98 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.