Back to Top
| Response time (fast) | 5 ms |
| Display diagonal | 23.8 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 8 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Colour depth | 6 bit |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 76 Hz |
| Viewable size, horizontal | 527.04 mm |
| Viewable size, vertical | 296.46 mm |
| Viewable size diagonal | 604.7 mm |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99 % |
| HDCP | |
| Supported video modes | 480p,576p,720p,1080i,1080p |
| Backlight type | LED |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Market positioning | Home |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | |
| Feet colour | Silver |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology |
| USB hub version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | |
| AC (power) in |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Power |
| Pivot angle | -90 - 90 \u00b0 |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 21 \u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 150 mm |
| On Screen Display (OSD) | |
| Plug and Play |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 48 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Width (with stand) | 537.8 mm |
| Depth (with stand) | 179.57 mm |
| Height (with stand) | 496.11 mm |
| Weight (with stand) | 5150 g |
| Bezel width (side) | 5.38 mm |
| Bezel width (top) | 5.38 mm |
| Bezel width (bottom) | 16.66 mm |
| Package weight | 7950 g |
| Stand included | |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB, VGA |
| Quick start guide |
| Height (without stand) | 318.5 mm |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 537.8 mm |
| Depth (without stand) | 52.15 mm |
| C | |
| 12 | |
| PVC/BFR | |
| 60.47 | |
| Y | |
| Y | |
| 3390 | |
| ENERGY STAR, EPEAT Gold, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
