Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| HD type | WQHD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| 3D | |
| Screen shape | Flat screen |
| Display diagonal (metric) | 68.47 cm |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Viewable size, horizontal | 596.74 mm |
| Viewable size, vertical | 335.66 mm |
| Maximum refresh rate | 155 Hz |
| HDCP | |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | |
| TV tuner integrated |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | N |
| Headphone out |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Rotating | |
| Pivot | |
| Pivot angle | -90 - 90 \u00b0 |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -5 - 33 \u00b0 |
| Height adjustment | 130 mm |
| Height adjustment |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| RoHS compliance | |
| Compliance industry standards | BSMI, CB, CCC, CE, CEL level , CU, ErP, FCC, J-MOSS, KCC, PSE, UkrSEPRO, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL (Windows 10, Windows 8.1, Windows 7), MEPS, RCM, TUV Flicker-free , eStandby, TUV Low Blue Light, ICES-3, PC recycle |
| Energy Star certified |
| Width | 620 mm (24.18 ") |
| Depth | 66 mm (2.57 ") |
| Height | 363 mm (14.16 ") |
| Weight | 3500 g (7.72 lbs) |
| Width (with stand) | 620 mm |
| Depth (with stand) | 211 mm |
| Height (with stand) | 507 mm |
| Weight (with stand) | 5800 g |
| Cables included | AC |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
| HDMI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
