Back to Top
| Display diagonal | 24 " |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Brilliant Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Colour depth | 8 bit |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | |
| Screen shape | Flat screen |
| Horizontal scan range | 15 - 90 kHz |
| Vertical scan range | 49 - 75 Hz |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| Miracast | |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN |
| USB hub version | USB 3.1 (3.1 Gen 2) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Pivot angle | 90 - 90 \u00b0 |
| Swivelling | |
| Tilt adjustment | |
| Height adjustment | |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 58.5 W |
| Power consumption (average) | 21.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 27.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 17.7 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Energy Star certified | |
| EPEAT compliance | Y |
| Width | 539 mm (21.02 ") |
| Depth | 50.8 mm (1.98 ") |
| Height | 304.8 mm (11.89 ") |
| Weight | 4 g (0.01 lbs) |
| Width (with stand) | 539 mm |
| Depth (with stand) | 203.2 mm |
| Height (with stand) | 406.4 mm |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
