Play games, play music, and play with friends. It delivers powerful and clear sound while beamforming mics reduce background noise. It’s also made with a minimum of 22% post-consumer recycled plastic.
From its design to production to delivery, many processes were optimized to make G435 a more sustainable headset. The plastic parts in G435 include a minimum of 22% certified post-consumer recycled plastic by weight.
This means the carbon footprint of the Logitech G435 Ultra-Light Wireless Bluetooth Gaming Headset Blue and Pink and packaging has been reduced to zero due to Logitech's investment in carbon offsetting projects.
The paper packaging for G435 comes from FSC-certified forests. By choosing this product, you are supporting responsible management of the world’s forests.
G435 comes in three distinct colorways. Pick the one that matches your style or add all three to your rotation.
Lightspeed is gaming-grade wireless that lets you play with high-performance audio response, strong connectivity, and long battery life. All with up to 10 meters / 33 feet in range. You can use Lightspeed on PC, Mac, PlayStation 4, and PlayStation 5.
When you want to connect G435 to another device, you can still play at high speeds with low-latency Bluetooth. And of course, you can also listen to music and talk to friends.
Whether you’re gaming or listening to music, you’ll be able to enjoy your wireless experience for 18 hours on a full charge.
Weighing in at only 165 grams, G435 is lightweight and comfortable enough to wear all day.
The earcups on G435 are covered in a breathable fabric that keeps your ears cool during long play sessions. The memory foam padding is not only comfortable, but it also helps absorb sound waves to improve the sounds you hear.
With built-in dual beamforming mics, G435 drops the mic arm while reducing background noise and making sure you sound like you’re in the same room as your friends.
Get immersed in carefully balanced high-fidelity sound. Discord-certified, G435 features 40 mm audio drivers and compatibility with Dolby Atmos, Tempest 3D AudioTech, and Windows Sonic.
G435 fits a wide range of players but is optimized for the comfort of younger players and those with smaller heads.
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Colour name | Blue and Raspberry |
| Operating keys | Mute, Volume + |
| On/off switch |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Blue, Pink |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | |
| RF connectivity | |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 45 Ω |
| Sound pressure level (max) | 83.1 dB |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Control type | Buttons |
| Battery operated | |
| Battery life (max) | 18 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB |
| Width | 163 mm (6.36 ") |
| Depth | 71 mm (2.77 ") |
| Height | 170 mm (6.63 ") |
| Weight | 165 g (0.36 lbs) |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
