Back to Top
| Purpose | PC/Gaming |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| 2.5 mm connector | |
| 2x 3.5 mm connectors | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth | |
| Cable length | 2 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone sensitivity | -36 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone connectivity | USB |
| Weight | 405 g (0.89 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
