Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Designed for children |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | |
| Volume control | Rotary |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 40000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 118.5 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone frequency | 50 - 15000 Hz |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Detachable microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid microphone |
| Microphone mute |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Width | 197 mm (7.68 ") |
| Depth | 165 mm (6.44 ") |
| Height | 84 mm (3.28 ") |
| Weight | 258 g (0.57 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Package weight | 543 g |
| Y | |
| Adult | |
| Boy/Girl |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
