Back to Top
| Keyboard language | English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard key switch | Mechanical key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| USB hub | |
| Pointing device | N |
| Fingerprint reader | |
| Keyboard number of keys | 103 |
| Windows keys | |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | |
| Backlight | |
| Game edition | N |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | cURus, c-tick, VCCI, CE, FCC, VDE, BSMI |
| Plug and Play | |
| Cable length | 2.5 m |
| LED indicators | Y |
| Power source type | USB |
| Power consumption | 25 mA |
| Mouse included |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 374 x 18 x 139 mm |
| Keyboard weight | 550 g |
| Package width | 393 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 196 mm |
| Package weight | 680 g |
| Quantity per master carton | 21 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.