The padded palm rest, curved keyboard, and contoured mouse will let you conquer work in comfort.
Experience next-level comfort and productivity with the powerful MK850 Performance. You’ll conquer work in comfort thanks to the cushioned palm rest, curved keyframe and contoured mouse.
Switch between screens on both your keyboard and mouse for seamless multi-tasking. The oversized, cushioned palm rest and curved keyframe gives you support for all-day typing. Adjustable tilt legs offer the perfect typing angle.
Logitech MK850 Bluetooth Multi-Device Wireless Keyboard & Mouse Combo - fly through documents and web pages with hyper-fast scrolling and type quietly and efficiently on a full-sized keyboard with carefully-crafted concave keys.
Begin typing on your computer, then move on to your tablet, phone, or another computer. Any USB-equipped or Bluetooth Smart-enabled device that enables an external keyboard (HID profile) with a single button press. For easy multitasking, pair your mouse with up to three devices.
The large, cushioned palm rest and curved keyframe make typing more comfortable all day. Tilt legs that may be adjusted give the proper typing angle. Furthermore, the mouse's curved design and soft rubber surface make it comfortable to grasp.
For 36 months, your keyboard will not require new batteries, and your mouse will be powered for 24 months. The battery life may vary depending on the user and the computer environment. Connect to your devices wirelessly with the Logitech Unifying USB receiver or via Bluetooth low energy technology.
A typical 19mm key spacing delivers a comfortable desk typing experience. It, together with a big strike area, helps to prevent inadvertent keystrokes. The MK850 Performance has keycaps that are well-scooped to help guide the fingers to the center of the key for a clean stroke.
Based on your typing preferences, select one of three tilt positions. Sturdy legs adjust from flat (zero) to 4 or 8 degrees and stay in place securely while typing.
A modest wave is designed to aid in the creation of a natural typing stance. It's a full-size keyboard with a familiar layout, so you won't have to change your typing style. The broad cushioned palm rest is comprised of a comfortable yet durable material that provides complete wrist support when typing. It helps to raise the wrist, reducing pressure and hand strain.
Copy, paste, play, pause, and modify volume, among other things. Customized keys make all of your favorite actions faster and easier to do, regardless of device or operating system.
The MK850 is compatible with both Windows and Mac operating systems, allowing you to move between all connected devices.
Colors are used to distinguish functions. Gray labels are used on Apple devices that run Mac OS X or iOS. On Windows PCs, Alt Gr is represented by white labels on gray circles. The Alt Gr (or Alt Graph) key, which appears on many international keyboards, replaces the right Alt key, which is generally situated to the right of the space bar. When used in conjunction with other keys, Alt Gr allows the insertion of special characters.
Split Key Labels: The modifier transmitted to a Windows, Android, or Chrome device is shown above the split line. The modifier delivered to an Apple Macintosh, iPhone, or iPad is shown below the split line.
Type and switch between your computer, tablet, and smartphone with ease. Any USB-equipped or Bluetooth Smart-enabled device that supports an external keyboard (HID profile). Connect your mouse to up to three devices. MK850 Performance Combination has been designed to work with a variety of operating systems, including Windows, Mac, and Chrome.
sh d
| Keyboard language | US English |
| Device interface | Bluetooth |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| USB hub | |
| Fingerprint reader | |
| Windows keys | |
| Adjustable keyboard height | |
| Full-size keyboard | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monotone |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Power source type | USB |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Mouse included | |
| Form factor | Right-hand |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 8 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430 x 210 x 25 mm |
| Keyboard weight | 733 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 74 x 115 x 45 mm |
| Mouse weight | 135 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
