Back to Top
| Keyboard language | US International |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| Keyboard number of keys | 110 |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest | |
| Rollover | N-key rollover |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Backlight | |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Multi |
| Surface coloration | Monotone |
| Anti-ghosting | |
| Certification | CE FCC KCC BSMI |
| Cable length | 1.8 m |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430 x 140 x 36 mm |
| Keyboard weight | 1025 g |
| Package width | 460 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 1310 g |
| Cherry MX Silent Red |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.