Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | Universal |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard number of keys | 99 |
| Windows keys | |
| Keyboard keys operating life | 8 million characters |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest | |
| Full-size keyboard | |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Product colour | White |
| Material | ABS synthetics |
| Backlight | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, WEEE, WHQL, ICES-003, RSS-210 |
| Plug and Play | |
| LED indicators | Y |
| Power source type | DC |
| Operating voltage | 5 V |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 113 x 343.5 x 25 mm |
| Keyboard weight | 265 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.