Back to Top
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum screen size compatibility | 24 " |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Suitable for | Computer monitor |
| Height adjustment | |
| Cord management | |
| Pivot angle | 0 - 360 \u00b0 |
| Swivel angle | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -15 - 15 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic, Steel |
| RoHS compliance |
| Maximum stand height | 406.4 mm |
| Width | 950 mm (37.05 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 410 mm (15.99 ") |
| Weight | 6200 g (13.67 lbs) |
| Package width | 299 mm |
| Package depth | 715 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 7400 g |
| Wrench included | |
| Screws included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
