Back to Top
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum screen size compatibility | 24 " |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Suitable for | Computer monitor |
| Height adjustment | |
| Swivel angle | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -15 - 15 \u00b0 |
| Product colour | Stainless steel |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| Width | 950 mm (37.05 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 410 mm (15.99 ") |
| Weight | 6200 g (13.67 lbs) |
| Package width | 705 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 6200 g |
| Number of cable clips | 3 |
| Number of end caps included | 1 pc(s) |
| Number of screws | 19 |
| Number of spacers included | 8 |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Manual | |
| Screws included |
| VESA mounting | |
| Aluminium, Plastic, Stainless steel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
