Back to Top
| Maximum weight capacity | 12 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Suitable for | Computer monitor / TV |
| Height adjustment | |
| Cord management | |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Easy to install | |
| RoHS compliance |
| Width | 805 mm (31.4 ") |
| Depth | 254 mm (9.91 ") |
| Height | 460 mm (17.94 ") |
| Weight | 4790 g (10.56 lbs) |
| Screws included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.