Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 80 " |
| Maximum weight capacity | 91 kg |
| Maximum screen size compatibility | 37 " |
| Suitable for | TV |
| Minimum VESA mount | 300 x 300 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,800 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Swivel angle | 90 \u00b0 |
| Tilt angle range | -10 - 5 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| RoHS compliance |
| Width | 335.3 mm (13.08 ") |
| Depth | 68.6 mm (2.68 ") |
| Height | 1000.8 mm (39.03 ") |
| Weight | 9980 g (22 lbs) |
| Package width | 985.6 mm |
| Package depth | 439.4 mm |
| Package height | 548.6 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.