Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum weight capacity | 74.8 kg |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Suitable for | Monitor/HDTV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | |
| Swivel angle | 120 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 601 mm (23.44 ") |
| Height | 524 mm (20.44 ") |
| Weight | 7880 g (17.37 lbs) |
| Mounting kit | |
| Manual |
| Mounting type | Wall |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.