Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 32 " |
| Maximum weight capacity | 27 kg |
| Maximum screen size compatibility | 55 " |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | |
| Built-in gas spring | |
| Telescopic | |
| Swivel angle range | -30 - 30 \u00b0 |
| Distance to the wall (max) | 278 mm |
| Distance to the wall (min) | 54 mm |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL, cUL |
| Screws included |
| Width | 524 mm (20.44 ") |
| Height | 260 mm (10.14 ") |
| Weight | 6000 g (13.23 lbs) |
| Depth (max) | 278 mm |
| Depth (min) | 54 mm |
| Package width | 247.7 mm |
| Package depth | 622.3 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 6570 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.