Back to Top
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| DVI connector type | DVI-D |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA),4096 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Chipset | Cypress - CYPD3120, Parade - PS8348, Parade - PS8617, Parade - PS8338, Parade - PS171, Parade - PS176 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.115 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Width | 54 mm (2.11 ") |
| Depth | 104 mm (4.06 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
