Back to Top
| Suitable for rooms | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan noise level (max) | 30.7 dB |
| Fan diameter | 140 mm |
| Maximum airflow | 90.3 cfm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Bearing type | Hydraulic |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan speed (max) | 1800 RPM |
| Fan static pressure | 3.07 mmH2O |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| LED connector type | 3-pin |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 5 V |
| Rated current | 0.25 A |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 25 x 140 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
