Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Port mirroring | |
| Broadcast storm control |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| MAC address table | 2048 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Private VLAN | |
| VLAN Identifier ( VLAN ID) | |
| Voice VLAN | |
| Tagged VLAN | |
| Port-based VLAN |
| Multicast support |
| IGMP snooping | |
| Loop protection |
| Management protocols | SNMP v1, v2c |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Wall mountable | |
| Certification | CE, FCC |
| Buffer size | 512 KB |
| Firmware upgradeable | |
| Mean time between failures (MTBF) | 730455 h |
| Power consumption (max) | 20.4 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 1 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 18 W |
| Power protection features | Over current, Short circuit |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 150 mm (5.85 ") |
| Depth | 97 mm (3.78 ") |
| Height | 28.6 mm (1.12 ") |
| Weight | 370 g (0.82 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.