Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-T,10BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Flow control support | |
| 10G support |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Jumbo frames support |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Black, Metallic |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC Class A, CE, ICES-003, VCCI, C-Tick, RoHS |
| Packet buffer memory | 0.340 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 828109 h |
| Power consumption (typical) | 11.7 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 281.9 mm (10.99 ") |
| Depth | 180.3 mm (7.03 ") |
| Height | 44.5 mm (1.74 ") |
| Weight | 1350 g (2.98 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
