Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| 10G support |
| Switching capacity | 1.6 Gbit/s |
| Forwarding rate | 1.19 Mpps |
| MAC address table | 1000 entries |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | |
| DIN rail mounting | |
| Housing material | Metal |
| Certification | CE FCC UL IEC 60068-2-27 IEC 60068-2-32 IEC 60068-2-6 IEC 61000-4-2 IEC 61000-4-4 IEC 61000-4-5 |
| Packet buffer memory | 0.056 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Power consumption (max) | 3 W |
| DC input voltage | 12 - 56 V |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 142 mm (5.54 ") |
| Depth | 105 mm (4.1 ") |
| Height | 37 mm (1.44 ") |
| Weight | 486 g (1.07 lbs) |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.