Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button | |
| MIB support | MIB II RFC 1213, Bridge MIB IEEE8021-Q, Interface group MIB using SMIv2 RFC 2863, MIB RFC 5519, MIB RFC 3635, MIB RFC 3636, MIB v3 RFC 4133, MIB RFC 4188, MIB RFC 4293, MIB RFC 4668, MIB RFC 4670, LLDP-MIB IEEE802.1AB, PAE MIB IEEE802.1X |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| ARP inspection |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat5e |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Port mirroring | |
| 10G support | |
| Link aggregation | |
| DHCP server | |
| Broadcast storm control | |
| Spanning tree protocol |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Forwarding rate | 59.5 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of IP interfaces | 8 |
| Jumbo frames support | |
| Internet Group Management Protocol (IGMP) snooping | v1, v2, v3 |
| Jumbo frames | 9 |
| VLAN support | |
| Private VLAN | |
| Voice VLAN | |
| Tagged VLAN |
| Authentication | MAC-based authentication |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv3 |
| DHCP snooping | |
| DHCP relay |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, UL |
| Noise level | 41.7 dB |
| Telnet | |
| Data transfer rate (max) | 20000 Mbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 61320 h |
| Power consumption (typical) | 27.36 W |
| AC input voltage | 100-2400 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Width | 330 mm (12.87 ") |
| Depth | 230 mm (8.97 ") |
| Height | 44.45 mm (1.73 ") |
| Weight | 2330 g (5.14 lbs) |
| Rack mount kit | |
| Cables included | RS-232 |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.