Back to Top
| Switch type | Managed |
| System event log | |
| User operation log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Link aggregation | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| IP routing | |
| Policy-based routing | |
| Port mirroring |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | |
| Static route | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support |
| DHCP features | DHCP client, DHCP server |
| Access Control List (ACL) | |
| Password protection | |
| IP-MAC-Port binding | |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Wall mountable | |
| Certification | CE, FCC, UL, Shock (IEC 60068-2-27), Freefall (IEC 60068-2-32), Vibration (IEC 60068-2-6), IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5 |
| Packet buffer memory | 0.00064 MB |
| Auto-negotiation | |
| Mean time between failures (MTBF) | 538451 h |
| Power consumption (max) | 2.24 W |
| Power supply included | |
| DC input voltage | 48 - 56 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | Active PoE |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Width | 104 mm (4.06 ") |
| Depth | 32 mm (1.25 ") |
| Height | 82 mm (3.2 ") |
| Weight | 190 g (0.42 lbs) |
| Quick start guide | |
| Rack mount kit |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,480,800,1000 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.