Back to Top
| Type | Mounting plate |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Easy mounting | |
| Rack capacity | 4U |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| RoHS compliance | |
| Maximum weight capacity | 79 kg |
| Size | 19 " |
| Width | 500.1 mm (19.5 ") |
| Depth | 194.6 mm (7.59 ") |
| Height | 194.6 mm (7.59 ") |
| Weight | 2400 g (5.29 lbs) |
| Package width | 555 mm |
| Package depth | 340.1 mm |
| Package height | 210.1 mm |
| Package weight | 3100 g |
| Mounting kit | |
| Quick installation guide | |
| Screws included | |
| Number of screws | 12 |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 12 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.