Back to Top
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 24U |
| Maximum weight capacity | 454 kg |
| Key lock | |
| Castor wheels | |
| Product colour | Black |
| Adjustable stand | |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Material | Steel |
| Certification | EIA-310-E, IEC 60297-3-100, RoHS |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 599.5 mm (23.38 ") |
| Depth | 977.9 mm (38.14 ") |
| Height | 1188.7 mm (46.36 ") |
| Inner width | 95000 mm |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 1005.1 mm |
| Package height | 1303.5 mm |
| Package weight | 110000 g |
| Manual | |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.