Tripp Lite Surge Protector Power Strip 120V 6 Outlet 6' Cord 790 Joule
Protect your workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics with the TLP604 surge protector.
This economical AC surge suppressor shields your equipment from damage and performance problems due to transient surges, and is rated at 790 joules of AC suppression.
Featuring six total outlets, 15 amp resettable circuit breaker and a 6' cord, the TLP604 has full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression, and comes in an attractive gray housing with keyhole mounting tabs and one designated transformer plug outlet.
Surge protector provides economical AC surge suppression for workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics.
Built-in AC surge suppression shields connected equipment from damage and performance problems due to transient surges.
TLP604 offers six total outlets, 15 amp resettable circuit breaker and a 6' cord. AC suppression rated at 790 joules shields equipment from surges and line noise.
It includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression. Attractive gray housing with keyhole mounting tabs and one designated transformer plug outlet offers convenient protection of desktop computer equipment and accessories.
Compatibility:
Certifications & Standards:
| Surge energy rating | 790 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 35500 A |
| Cable length | 1.8 m |
| Product colour | Grey |
| On/off switch |
| Weight | 480 g (1.06 lbs) |
| Width | 41.9 mm (1.63 ") |
| Depth | 262.9 mm (10.25 ") |
| Height | 32 mm (1.25 ") |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| Package width | 119.9 mm |
| Package depth | 37.8 mm |
| Package height | 309.9 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.