Back to Top
| Surge energy rating | 360 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 1.83 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Wall mountable | |
| On/off switch | |
| Response time | 0.000001 ms |
| Output power description | 1875 W |
| Cable colour | Black |
| Weight (imperial) | 0.81 lbs |
| Weight | 370 g (0.82 lbs) |
| Width | 95.8 mm (3.74 ") |
| Depth | 27.9 mm (1.09 ") |
| Height | 285.8 mm (11.15 ") |
| Certification | UL1449 3rd Edition, UL1363, cUL, IEEE 587 A&B |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.