Back to Top
| Surge energy rating | 1440 J |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 84000 A |
| Clamping voltage | 120 V |
| Cable length | 2.5 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| On/off switch | |
| Wall mountable |
| Cable colour | Black |
| Weight | 798.3 g (1.76 lbs) |
| Width | 242.6 mm (9.46 ") |
| Depth | 38.35 mm (1.5 ") |
| Height | 123.4 mm (4.81 ") |
| Certification | UL1363, cUL, UL1449 3 |
| LED indicators | Y |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package weight | 907.2 kg |
| Package width | 129.8 mm |
| Package depth | 102.4 mm |
| Package height | 315 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.