Back to Top
| Surge energy rating | 540 J |
| AC outlets quantity | 1 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | White |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Wall mountable | |
| Surge protection features | Modem, Telephone |
| Response time | 0.000001 ms |
| Output power description | 1800 W |
| Weight | 80 g (0.18 lbs) |
| Width | 54.9 mm (2.14 ") |
| Depth | 78 mm (3.04 ") |
| Height | 37.8 mm (1.47 ") |
| Certification | UL1449 3RD EDITION |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.