Back to Top
| Surge energy rating | 2350 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| Cable length | 2.1 m |
| Product colour | White |
| Weight (imperial) | 1.4 lbs |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Certification | UL1449/UL1363/cUL/IEEE 587 A&B |
| LED indicators | Y |
| Input connections | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 70 x 38 x 260 mm |
| Telephone line protection | |
| Audio/video line protection | |
| Network line protection | |
| Package length | 33 mm |
| Package width | 133 mm |
| Package height | 48 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.