Back to Top
| Surge energy rating | 450 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 22500 A |
| Cable length | 1.2 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Grey |
| On/off switch |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| Width | 47 mm (1.83 ") |
| Depth | 206 mm (8.03 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| Package width | 95 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 196 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.