Back to Top
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 1.8 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Wall mountable | |
| Surge protection features | Telephone |
| On/off switch |
| Weight | 550 g (1.21 lbs) |
| Width | 52.1 mm (2.03 ") |
| Depth | 317.8 mm (12.39 ") |
| Height | 33.5 mm (1.31 ") |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1449 UL1363 cUL |
| LED indicators | Y |
| Packaging net weight | 0.68 kg |
| Package width | 82.8 mm |
| Package depth | 34.8 mm |
| Package height | 356.9 mm |
| Cable (Coax) protection | |
| Telephone line protection | |
| Network line protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.